RAZSTAVA

Podmladek: If I can’t dance, I don’t want to be a part of your revolution*

15.–19. avgust
19:00–22:00

Projektna soba SCCA
Metelkova ulica 6

Besedilo
Maša Knapič

@podmladek


Podmladek v letošnjem letu praznuje šesto obletnico svojega delovanja, ki se je skozi leta materializiralo na različnih dogodkih in razstavah. Od prirejanja enodnevnih pop-up dogodkov do razstavljanja v različnih prostorih in galerijah člani_ce kolektiva pod vprašaj postavljajo idejo povezovanja v skupino, vstopanja na umetniški trg in poudarjanja kolektivne solidarnosti v delovanju obojega. Tokrat se z novo razstavo priključujejo programu FeKKa in se postavljajo v dialog z vodilom letošnjega festivala.

Naslov Don’t go gentle si festival sposoja od istoimenske pesmi valižanskega pesnika Dylana Thomasa, ki poudarja konstitutivnost upora in nenehnega boja, Podmladek pa nanj odgovarja dobesedno z nekim drugim citatom, ki pravi: If I can’t dance, I don’t want to be a part of your revolution. Prevzet po zapisu ameriške anarhistke Emme Goldman podčrtuje prepričanje, da bojevanje za revolucijo še ne pomeni nujno tudi zanikanja igrivosti posameznice_ka, in se upira mišljenju, da je vsakršno revolucionalno delovanje legitimizirano le z resnostjo in objektiviziranim pristopom do problematiziranih tem.

Člani_ce kolektiva zato citat apropriirajo v namen osebnega ukvarjanja z vprašanjem upora, ki postaja glavno vodilo vsebinske in vizualne zasnove razstave. V preseku različnih področij ukvarjanja, od slikarstva do grafičnega oblikovanja, ilustracije, fotografije, animacije in kiparstva, ter izhajajoč iz različnih problemskih okvirov svojih praks, se umetnice_ki postavljajo v dialog ene_ega z drugim in pri tem gradijo heterogeno celoto, poenoteno s skupnim ciljem – razstavo. S specifično radoživim in velikokrat izrazito humornim izrazom se posamično odzivajo na realnost, razstava pa nase prevzema citat, s katerim odgovarja na vodilno misel festivala. Tako kot referenčna pesem, navdihnjena z željo po upiranju organizma vse do zadnjega vzdihljaja, se tudi želja kolektiva po skupnosti, znotraj katere tli potreba po ustvarjanju, bori proti entropičnosti okolja, kateremu pripada.

*Če ne morem plesati, nočem biti del vaše revolucije.